Висвітлюються маловідомі сторінки життя радянського воєначальника Й.Е. Якіра. Йдеться про те, що хоча він і став жертвою сталінського режиму, але на різних етапах історії Радянської влади сам сприяв утвердженню тоталітаризму.
Український історичний журнал. – 1992. – Вип. 2, (№371).
Махно - людина волі, імпульсу, в його діях було, дійсно, багато легендарного, здійсненого його дивною сміливістю, його залізною волею, проникливістю і здоровим селянським гумором. Махно на той час виражав інтереси знедоленого, але волелюбного селянства, яке прагнуло жити і вільно працювати на своїй землі. Йому вдалося завдяки своїм неординарнимздібностям організувати і очолити цей повстанський рух, стати справжнім народним ватажком, непримиренним борцем проти поневолення і гнітубагатіїв, за волю і краще життя людей праці. І сьогодні, коли в нас є незалежна українська держава, ми з великою повагою і шаною згадуємо цього несправедливо забутого народного героя, вчимося на його прикладі бути небайдужими до несправедливості, насильства сильніших над слабшими, прагнемо створити в Україні процвітаюче громадянське суспільство, вякому людина праці зможе жити в достатку, мирі і злагоді …
У монографії розглядаються події Східної (Кримської) війни 1853-1856 рр. - яскравої й водночас трагічної сторінки історії українського народу. Автори використали великий фактичний матеріал, зокрема маловідомі документи центральних та обласних державних архівів України та Російської Федерації. Для науковців, викладачів, студентів, усіх, хто цікавиться історією України.