У монографії підсумовано результати 30-річних досліджень пам’яток зубрицької культури, вперше відкритих автором у Подністров’ї та на Волині. Значна джерелознавча база дозволила висвітлити цілий спектр питань життєдіяльності зубрицьких общин: генезу, характер матеріальної культури, основні риси господарства, світогляд і військову справу, зв’язки з сусідніми народами та етнокультурними групами. Співставлення писемних та археологічних джерел дає підстави вважати, що зубрицька культура та наступні пам’ятки черняхівського типу регіону належали західній частині численних племен венедів, описаних римським істориком Корнелієм Тацітом. Подібність матеріальної культури зубрицьких пам’яток Західної України, пізньозарубинецьких і київських старожитностей Подніпров’я переконливо доводять, що землі між Віслою і Дніпром у першій половині I тисячоліття н. е. належали до слов’янської ойкумени. Книга розрахована на археологів, істориків, етнографів, краєзнавців, студентів гуманітарних факультетів, а також всіх, хто цікавиться історією України.
У навчальному посібнику на основі нових досліджень висвітлено процеси формування та історичного розвитку слов’ян у переддержавний період на території Південно-Східної Європи і України, зокрема. Хронологічно книга охоплює період від перших писемних звісток про слов’ян (III ст. до н.е.) до часу формування слов’янських племінних союзів і державних утворень (IX ст. н.е.). Характеристику археологічних культур, які мають пряме або опосередковане відношення до формування та ранньої історії слов’ян, наведено в контексті подій європейської історії, відтворених за писемними джерелами. У додатку вміщено стислий опис основних пам’яток цих культур, розташованих на території України. Окремі розділи книги присвячені господарству та віруванням давнього населення. Посібник ілюстрований картами і схемами, фото і рисунками.
Для викладачів і студентів історичних факультетів вищих навчальних закладів, вчителів загальноосвітніх шкіл, а також всіх, хто цікавиться історією.
Монографія присвячена висвітленню результатів роботи Волинської археологічної експедиції інституту археології НАН України у 2004—2010 рр. на багатошаровому поселенні біля с. Хрінники під керівництвом Д.Н. Козака. Вона є продовженням книги «Давні землероби Волині» (2004. У книзі проаналізовані поселення ранньозалізного часу, що пов’язуються з племенем неврів; поморсько-кльошової культури, носії якої були пращурами слов’ян та германців. Детально розглянуті матеріали вельбарської культури, творцями якої були готи — східногерманське племінне об’єднання, що прибуло на землі Волині з території північно-східної Польщі. Проаналізовано також матеріали поселень слов’янської й княжої доби. Розглянуто питання етнічної належності та соціально-економічного розвитку давніх племен Волині, окремі аспекти їх духовного життя.
В книге рассматриваются археологические культуры, занимавшие территорию от Поднепровья до Подунавья и до реки Висла. Широко освещаются особенности материальной культуры, быт и хозяйственный уклад древнего славянского населения региона. Большое внимание уделено различным точкам зрения на этническую принадлежность отдельных археологических культур. Для археологов, историков, широкого круга читателей.