В романі «Краяни» письменник порушує важливі проблеми розумного використання землі, збереження природи, її краси. Це твір про сучасну Полтавщину, про людей, які зробили свій край багатим і прекрасним. До тому ввійшли також оповідання із циклу «Обпалені вогнем».
У багатоплановому романі «Грози і райдуги» змальовані події, до відбувалися в селі Осокори на Полтавщині у 1921 році. До першого тому ввійшла також низка оповідань із циклу «Далекі дзвони».
У гостропроблемному романі «Дзвони янтарного літа» письменник змальовує життя сучасного українського села. Герої твору щиро вболівають за розумне господарювання, культурне відродження, борються за збереження природи. На долю головного героя повісті «Рокіт синього моря» – командира есмінця Назара Гайдаренка – випали нелегкі випробування. Пройшовши через трагічні тридцяті й сорокові роки, він повертається в рідний край і там знаходить душевну втіху.
До першого тому вибраних творів відомого українського радянського письменника, лауреата Державної премії УРСР імені Т. Г. Шевченка, ввійшов історичний роман «Через терни до зірок» (про Юрія Коцюбинського, активного учасника Жовтневої революції, першого головнокомандувача військами Радянської України, дипломата, заступника Голови Раднаркому УРСР, який в 30-ті роки зазнав жорстоких репресій і був страчений), а також кращі оповідання.
Серия «Библиотечка журнала «Советский воин», 1961, №7(410) Иван Цюпа Кони вороные Рассказы Москва: Воениздат, 1961. - Главное политическое управление Советской Армии и Военно-Морского Флота
Украинский писатель Иван Антонович Цюпа родился в 1911 году в бедной крестьянской семье на Полтавщине. Родители его стали членами первого созданного в районе коллектива «Перемога». В 1925 году Цюпа едет учиться в Зиньковскую сельскохозяйственную школу и там вступает в комсомол. Затем идут годы напряженной комсомольской работы в селах Зиньковского района. Одновременно Цюпа учится на заочном отделении Харьковского коммунистического института журналистики. С конца 1933 года он переходит на газетную работу, в периодической печати появляются его первые стихи, очерки, рассказы. В годы Великой Отечественной «войны Иван Антонович Цюпа работает заместителем главного редактора последних известий Украинского радиовещания, делает передачи для подпольщиков и партизан. В 1943 году он вместе с фронтовой радиостанцией вступает на землю Украины. После освобождения Киева И.А. Цюпа - на ответственной работе в большевистской печати: в республиканских газетах «Колхозник Украины», «Советский крестьянин», в журнале «Витчизна»; в 1952-1955 годах он - главный редактор журнала «Украина». Перу И.А. Цюпы принадлежат три книги очерков о знатных людях Советской Украины, четыре сборника рассказов, два романа - «Навстречу судьбе» и «Вечный огонь», публицистическая книга «Украина наша советская». Недавно писатель закончил новый большой роман «Грозы и радуги».
Ессе, нариси, спогади про Тичину, Рильського, Головка, Сосюру, Довженка, Бажана та ін. письменників У другій частині книги розповідається про роботу радіостанції ім. Шевченка під час Другої світової війни, де працювали українські письменники.