У цих двох романах з автобіографічною канвою відомий письменник США Джон Апдайк (нар. 1932), тонкий психолог і оригінальний стиліст, малює картину життя «одноповерхової Америки»: невелика ферма або провінційне містечко, дух його мешканців, рівень їхнього життя; проблеми місцевої школи, побачені «згори» і «знизу» — учителем і учнем. Висвітлюючи ряд соціальних та моральних проблем сучасного «середнього американця» на тлі проблем «вічних», загальнолюдських, письменник вдається до образів міфології, що, на його думку, допомогло йому «протиставити світові бруду, споживацтва, пітьми вищий світ натхнення і добра», торкнутися теми духовного безсмертя, свободи особистості, складності людських взаємин.
Криза і реформа пояснює й переосмислює одну з найбільш контроверсійних подій церковної історії України і Білорусії – Берестейську унію (1596), в наслідок якої більшість єпископату визнало верховенство папи римського, залишаючись вірними візантійсько-слов’янській літургійній традиції та східнохристиянському етносу. Автор аналізує процес релігійно-культурних реформ у Київській митрополії в світлі її традиційних взаємин із Великою Церквою в Царгороді саме в той час, коли Польсько-Литовська Річ Посполита і загалом Європа вирували від реформаційних рухів – протестантського й католицько-реформаторського. Він показує, яким чином внутрішні проблеми руського суспільства, укладені наслідками докорінних перетворень, які започаткував царгородський патріарх Єремія ІІ у 1688-1589 рр (до і після відвідин Москви, де він змушений був надати тамтешній Церкві ранг патріархату), спричинилися до рішення єрархії Київської митрополії вийти з-під зверхності Царгорода. У книзі описується юрисдикційний статус Руської Церкви від часів Хрещення до кінця XVI ст., дається оригінальний огляд її взаємин із грецьким православним світом під османським пануванням, аналізуються церковно-політичні та міжконфесійні відносини. Показано також, як впливали стосунки між єрархією та мирянством на процеси духовного відродження й оновлення церковного життя. Усе це – а ще проникливий погляд на звичаї ранньомодерної доби, психологічні портрети відомих діячів, характеристики проводирів Церкви, полемістів, опис місць, що мали відношення до унії, картографічний та ілюстративний матеріал, джерельні й довідникові додатки – робить Кризу і реформу цікавою книжкою як для фахівців, так і для всіх, хто хоче пізнати минуле та зрозуміти сьогоднішню релігійну ситуацію в Східній Європі.
До книжки увійшли найбільш відомі оповідання і поезії Едгара Аллана По (1809‒1849) — видатного американського письменника, класика строгої сюжетної новели, родоначальника детективної літератури. Світ творів Едгара По вигадливий і водночас вишуканий. Його закони підпорядковуються не загальноприйнятій логіці, а лише грі уяви — уяви, якої не існує та не існувало за всю історію світової літератури.