На основі використання широкої документальної бази, залучення невідомих архівних джерел автори книги відтворюють складний і драматичний перебіг збройної боротьби в тилу вермахту в Україні, успіхи й невдачі партизанів у 1941-1944 pp. У виданні аналізуються бойова, диверсійна та розвідувальна діяльність партизанських формувань, прорахунки й помилки в організації та розвитку партизанського руху, характеризується нацистський окупаційний режим і його заходи у боротьбі з партизанами, відзначається роль партизанів у звільненні української землі від гітлерівських загарбників, висвітлюються стосунки партизанських загонів та з’єднань з ОУН-УПА. Книга зацікавить широке коло українських читачів.
У книзі в науково-популярному форматі простежується зародження, перебіг та ідеологічна функція радянського партизанського руху на окупованій німцями території України. на підставі раніше незнаних та недоступних документів, зокрема й німецьких, а також спогадів учасників війни висвітлюється бойова діяльність радянських партизанів, стосунки з українським населенням та Москвою, їхня двоїста роль в трагічній для України Другій світовій війні. показано взаємовідносини радянських партизанів з ОУН та УПА, "темні" прояви повсякдення партизанського руху - мародерство, насильство, пограбування місцевого населення, пияцтво, сварки між командирами загонів і з'єднань тощо.
В книзі на підставі невідомих і недостатньо досліджених архівних матеріалів висвітлюється історія створення, розбудови і бойових дій Української повстанської армії (УПА) від часу активізації перших боївок ОУН(СД) восени1942 р. і до кінця 1943 р., коли діяльність УПА поширилася за межі північно-західного регіону України.