Колективна монографія підготовлена провідними науковцями Інституту археології НАН України і присвячена висвітленню взаємозв’язків, що мали місце на протязі століть й тисячоліть в міжетнічних контактах різних племен та народів, котрі в стародавні й середньовічні часи проживали на землях сучасної України. Хронологічні рамки дослідження — від появи людини на півдні Східної Європи близько 1 млн. років тому до XIII ст. н. е., коли в результаті монголо-татарської навали з історичної арени зійшло перше державне утворення східних слов’ян — Київська Русь. Окрім археологічних матеріалів були використані антропологічні дані, а також свідчення письмових джерел. Чисельні ілюстрації підтверджують зроблені авторами висновки. Розрахована на археологів, істориків, етнографів, антропологів, усіх тих, хто цікавиться історією України.
Книга присвячена одному із найяскравіших періодів історії України — Київській Русі. Відтворено широку картину політичного, соціально-економічного, культурного розвитку України.
Для істориків-викладачів, студентів, учнів, учителів, для всіх, кого цікавить минуле України.
На основі власних спостережень та досліджень автор, видатний український історик, академік П. П. Толочко досконало проаналізував чи не найцікавіший період нашого історичного минулого - літописну традицію всієї Київської Русі. Праця грунтується на історичних та археологічний матеріалах.
Тисячі, десятки тисяч найцінніших знахідок, виявлених у київській землі, заповнили музейні вітрини і фондосховища. Стародавній Київ був видатним економічним, політичним і культурним центром середньовічної Європи, який знали у Візантії і Скандінавії, в країнах європейського Заходу і арабського Сходу. Іноземні автори, вражені величчю і красою Києва ХІ- ХІ 11 ст., називали його суперником Константинополя.
Четвертий том присвячений історії Київської Русі від часів її формування до монгольського нашестя